Meniu Uždaryti

,,Kiškiukų“ ir ,,Lašiukų“ grupių vaikai tyrinėja gyvąją gamtą: sliekai ir sraigės – maži, bet labai svarbūs mūsų aplinkai

     Gyvosios gamtos tyrinėjimas yra nepaprastai reikalingas vaikams įgyjant žinių ir suvokimo apie natūralų juos supantį pasaulį. Ir štai keletas svarbių priežasčių, kodėl tai reikšminga? Nes tyrinėjant gyvąją gamtą, vaikai gali pamatyti, kaip veikia natūralūs procesai, kaip gyvybės formos sąveikauja viena su kita ir kad kiekviena rūšis yra svarbi ekosistemai. Gamtos pažinimas taip pat skatina vaikus būti smalsiais ir aktyviais tyrinėtojais – tai visapusiškai skatina jų pažinimo vystymąsi. Gamtos tyrinėjimas taip pat skatina vaikų kūrybiškumą, jie atranda naujus būdus stebėti ir suprasti gamtos reiškinius, o tai ateityje padės jiems ieškoti sprendimų ekologinėms problemoms įveikti.

       Pirmieji vaikų tyrinėjimo objektai – sliekai ir sraigės, kuriuos pastebėdavome lauke ant takelio pasivaikščiojimų metu. Tad ,,Kiškiukų“ ir ,,Lašiukų“ grupės mažiesiems gamtos mylėtojams tapo smalsu, kur gi yra šių simpatiškų sliekų ir gražuolių sraigių namai, kuo jie maitinasi ir kaip jie atrodo iš labai arti?

      Pirmiausia prasidėjo pažintis su sliekais. Grupėse trumpam apsigyveno sliekai, kuriuos vaikai įvairiapusiškai tyrinėjo – padidinamųjų stiklų dėka vaikai ieškojo slieko kūno dalių: balnelio, priekinės – galvinės ir užpakalinės dalies bei žiedelių. Palietę ranka sliekus, vaikai pajuto, jog jų kūnas drėgnas – tai padėjo vaikams suprasti, jog sliekai kvėpuoja visu kūnu. Stebėjo, kaip sliekai juda raumenų pagalba. Taip pat išsiaiškino, kad sliekas yra žieduotasis kirminas, išsirita iš kiaušinėlių ir yra labai naudingas, nes purena žemelę, kad geriau augtų visi augalai, taip pat pastebėjo, kad sliekai yra ilgi, slenkantys gyvūnai, kurie dažnai būna rudai arba juodi, mėgsta gyventi drėgnoje žemėje, kur saugu ir šilta. O minta šie simpatiškieji sliekai natūraliomis žemėje esančiomis maistinėmis medžiagomis, mažais organizmais ir mikrobais.

      Vėliau grupėse įsikūrė ir kita šeimyna, kurią buvo labai įdomu pažinti – tai vynuoginės sraigės! Nuostabūs, maži ir labai įdomūs gyvūnėliai, kuriuos galima rasti ant medžių lapų ir šakų. Pasirodo, vynuoginės sraigės yra išties sportiškos, kadangi jos labai greitai gali perlipti nuo vienos šakeles ant kitos ir taip pasiekti net medžių viršūnę. O ar žinojot, ką labiausiai mėgsta veikti sraigės? Ogi valgyti! Tad mažieji tyrinėtojai parūpino joms šviežio, kupino vitaminų maisto: salotų lapų, agurko gabalėlių ir kitų gardumynų. Vaikai sužinojo, kad kai orai tampa šiltesni, vynuoginės sraigės pradeda judėti ir būna labai aktyvios, o žiemą, kai yra šalta ir mažai maisto, jos slepiasi po sudžiūvusiais lapais ir žievėmis, kur galima saugiai pailsėti.

         Susipažinę ir pasilabinę su šiais mielais žemės gyventojais, vėl nunešėme juos ten, kur radome ir saugiai palikome jų namuose, o pati praktinė veikla su bet kokiu gyvūnėliu dar kartą priminė vaikams, kad reikia paisyti higienos taisyklių, nes po bet kokios veiklos būtina plauti rankytes.

         Taigi,  pažintis su gyvąją gamta ugdo svarbias vaikų vertybines nuostatas – atsakingai elgtis gamtoje, gerbti ir saugoti mūsų planetos gamtinius išteklius.

 

IU mokytojos A. Blaškevičienė, L. Griškelienė

Skip to content